Unități de măsură Kilogramul
Selecție de lecții videoClasa a IV-a
Unități de măsură
Kilogramul
Kilogramul măsoară masa. Uneori, în vorbirea cotidiană spunem : kilogramul măsoară greutatea. O să vedeți în clasele următoare care este diferența între greutate și masă. Vă spun doar că pe planeta Marte, o persoană are altă greutate dar își păstrează aceeași masă.
Greutăți pentru antrenamente sportive
Observați că merele de pe taler au masa de 1,5 kg adică un kg și jumătate. Care este prețul merelor dacă 1kg de mere costă 4 lei?
Dacă 1kg costă 4 lei, jumătate de kg costă 2 lei. În total, 1kg și jumătate costă 4 +2 = 6 lei
Cântar pentru măsurarea masei persoanelor (uneori spunem pentru măsurarea greutății persoanelor în loc să folosim termenul mai corect de "masă corporală " )
Cântar farmaceutic pentru dozarea medicamentelor
Submultiplii kilogramului
gramul (g)
1000g = 1kg
decagramul (dag)
100 dag = 1kg sau 1 dag = 10 g
hectogramul (hg)
10hg = 1 kg sau 1hg = 100 g
1kg = 10 hg = 100 dag = 1 000 g
Submultiplii gramului
Unități de măsură mai mici decât gramul
decigram (dg)
1g = 10 dg
centigram (cg)
1g = 100 cg
miligram (mg)
1g = 1000 mg
Multiplii kilogramului
chintalul (q)
q = 100 kg
tona (t)
1t = 1000kg
1 t = 10 q = 1 000 kg
1.
La un siloz s-au adus 124 saci a câte 10 kg de porumb și 88 de saci a câte 20 kg de grâu. Câte tone de cereale s-au adus la siloz?
(Interiorul unui siloz)
124 x 10 = 1240 kg porumb; 88 x 20 = 1760 kg grâu; 1240 + 1760 = 3000 kg cereale = 3 t
2. Ordonează descrescător masele următoare:
a) 7 500 g; 70 dag; 7 kg
b) 100 cg; 100 g; 1000 mg; 150 g
Înainte de a compara mase trebuie să le transformăm în aceleași unități de măsură.
a) În acest caz putem transforma totul în grame (g)
70 dag = 700 g
7 kg = 7000 g
7500 g > 7 kg > 70 dag;
b) Transformăm totul în grame (mg)
100 cg = 1000 mg
100 g = 100 000 mg
150 g = 150 000 mg
150 g > 100 g > 100 cg
=
1000 mg
3. Un proprietar de restaurant are o bucată de carne de 1,5 kg cu care vrea să facă 15 frigărui. Preţul cărnii este de 25 lei kilogramul şi vrea să facă profit de 2 lei și 50 bani la fiecare frigăruie.
a) Determinați prețul de achiziție pentru cele 1,5 kg de carne;
b) Care este prețul cărnii dintr-o frigăruie?
c) Dacă vinde toate frigăruile, care este profitul total pe care îl realizează proprietarul de restaurant?
a) 1,5kg înseamnă 1kg și jumătate. Dacă prețul pentru 1kg este de 25 lei, jumătate de kg costă 12 lei 50 bani. Atunci 1,5kg costă 37lei 50 bani.
b) 37lei și 50 bani este de fapt 3750 bani.
3750 : 15 = 250 bani adică 2lei și 50 bani
.
c) 15 x (2lei și 50 bani) = 30 lei + 15 x 50 bani = 30 lei + 7lei + 50 bani = 37 lei 50 bani