Rezolvarea problemelor     Metoda comparației

Selecție de lecții video

Clasa a IV-a

Rezolvarea problemelor

Metoda comparației

1. Dacă 4 kg de mango și 6 kg de pere costă 72 de lei și pentru 5 kg de pere s-a plătit cu 20 de lei mai puțin decât pentru 2 kg de mango, aflați prețul unui kg de mango, respectiv unui kg de pere.
Picture 1

Rezolvare


4 kg mango + 6 kg pere = 72 lei
2 kg mango = 5 kg pere + 20 lei
Dacă prețul a două kg de mango este egal cu prețul a 5 kg de pere și încă 20lei atunci care este prețul pentru 4 kg de mango?
Dublu. Adică dublăm toți termenii celei de-a doua relații.
4 kg mango + 6 kg pere = 72 lei
4 kg mango = 10 kg pere + 40 lei
În prima relație înlocuim 4kg mango cu 10kg pere + 40 lei.
10 kg pere + 40 lei + 6kg pere = 72 lei
atunci
10 kg pere + 6kg pere = 72 lei – 40 lei
10 kg pere + 6kg pere = 32 lei
16 kg pere = 32 lei
1 kg pere = 2 lei
Dacă 2 kg mango = 5 kg pere + 20 lei
2 kg mango = 10 lei + 20 lei
Deci 1kg mango = 15 lei
Proba:
4 x 15 + 6 x 2 = 72
60 + 12 = 72
2 x 15 = 5 x 2 + 20
30 = 30

2. Dacă un stilou este cu 5 lei mai scump decât un creion și pentru 3 creioane și 2 stilouri s-au plătit 35 de lei, să se afle prețul stiloului și al creionului.

Picture 2

{{Rezolvare}


1 stilou = 1 creion + 5 lei
3 creioane + 2 stilouri = 35 lei
Dacă 1 stilou = 1 creion + 5 lei atunci 2 stilouri = 2 creioane + 10 lei
Înlocuim 2 stilouri” în a doua relație.
3 creioane + 2 creioane + 10 lei = 35 lei
5 creioane = 25 lei, deci un creion = 5 lei
1 stilou = 1 creion + 5 lei
1 stilou = 5 + 5 = 10 lei

3. La o librărie se oferă pachete de 4 caiete și 9 pixuri la prețul de 79 de lei respectiv 4 caiete și 4 pixuri la prețul de 64 de lei. Să se afle prețul unui caiet și prețul unui pix.

Rezolvare


4 caiete ........ 9 pixuri ......... 79 lei
4 caiete ........ 4 pixuri ......... 64 lei
Diferența de preț este dată de cele 5 pixuri în plus în primul tip de pachet.
5 pixuri ……. 79 – 64
5 pixuri ...... 15 lei
15 : 5 = 3 lei (pixul)
4 caiete + 4 pixuri = 64 lei
4 caiete + 4 x 3 = 64 lei
4 caiete + 12 = 64 lei
4 caiete = 64 – 12
4 caiete = 52 lei
1 caiet = 52 : 4
1 caiet = 13 lei

4. Un buchet de flori cu 5 trandafiri și 2 lalele costă 36 de lei, iar un buchet compus din 5 trandafiri și 4 lalele costă 52 de lei. Să se calculeze prețul unui fir de trandafir, respectiv prețul unei lalele.

Rezolvare

[
5 trandafiri ......... 2 lalele ......... 36 lei
5 trandafiri ......... 4 lalele ......... 52 lei
Observăm că diferența de la 36 la 52 este dată de cele 2 lalele în plus din a doua relație.
2 lalele costă 52 – 36 = 16 lei
16 : 2 = 8 lei (laleaua)

5 trandafiri + 2 lalele = 36 lei
5 trandafiri + 2 x 8 = 36 lei
5 trandafiri + 16 = 36 lei
5 trandafiri = 36 – 16 lei
5 trandafiri = 20 lei
1 trandafir = 20 : 5
1 trandafir = 4 lei ]]

5. Dacă 3 lăzi cu mere și 2 cu pere cântăresc 27 de kg, iar 3 lăzi cu mere și 4 cu pere cântăresc 39 de kg, să se afle cât cântărește o ladă cu pere, respectiv una cu mere.

Rezolvare


3 lăzi cu mere + 2 lăzi cu pere = 27 kg
3 lăzi cu mere + 4 lăzi cu pere = 39 kg
Diferența dintre cele două variante este 2 lăzi cu pere.
2 lăzi cu pere = 39 – 27 = 12 kg
deci o ladă cu pere = 12 : 2 = 6 kg
3 lăzi cu mere + 2 lăzi cu pere = 27 kg
3 lăzi cu mere + 2 x 6 = 27 kg
o ladă cu mere = (27 – 2 x 6) : 3 = (27 – 12) : 3 = 15 : 3 = 5 kg

Glume cu tâlc

5. O orchestră cu 120 de membri cântă simfonia nr. 9 de Beethoven în 40 de minute. Cât ar dura interpretarea simfoniei dacă orchestra ar avea doar 60 de membri?

AUDIO. Concert al Orchestrei Naționale Simfonice a României - Radio România  Muzical

youtube.com – simfonia a 9-a de Beethoven

Despre noi

Realizăm lecții de matematică
interesante și captivante care pot
fi folosite atât la clasă cât și acasă.

Un proiect susținut de mindfactory.ro
Cursuri extraordinare pentru copii.

Referințe și documentare

Contact

bd. Ion Mihalache 327
Sector 1, București
Tel.: 0723302859
contact@mquest.ro

powered by mindfactory.ro